Przejdź do głównej zawartości

Roczarowania i Zachwyty 2017 - Najlepsze i najgorsze książki roku

Jest jeszcze styczeń, więc nie muszę się wstydzić, że tak późno publikuję Zachwyty i Rozczarowania ubiegłego roku. Chyba...

Od razu powiem, że nie będę robił jakiegoś plebiscytu, bądź gali, a po prostu, najprościej jak się da wymienię najlepsze i najgorsze książki 2017 :-)

***

5 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2017 ROKU 
(od najmniej-najlepszej, do najlepszej)

5. Mężczyzna ze Stumilowego Lasu - Daglas Lain
Co prawda biografia, ale jaka?! Dwa wątki - życie syna A.A. Milne'a oraz rewolucja we Francji. Wszystko to połączone misiem. Jeszcze nie zdarzyło miSię, aby wciągnęła mnie jakaś biografia aż tak, jak zrobił to pewien ,,Mężczyzna ze Stumilowego Lasu'' i jego historia.
4. Amerykańscy Bogowie - Nail Gaiman
Spotkałem się ze stwierdzeniem, mówiącym, że jeżeli nie wiemy po jaką książkę Gaimana sięgnąć, to najlepiej zacząć od tej najlepszej, w domyśle ,,Amerykańskich Bogów''. W pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem. Akcja rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach - ludzkiej i boskiej. Nawet fanom zombie się spodoba.
3. Mirror, Mirror - Cara Delevingne
Podium otwiera debiut modelki, aktorki i teraz również pisarki. Książka Cary Delevingne to nie tylko thriller doskonały, to również młodzieżówka, której nie brak niczego! Przewijające się w tle social media i wielowymiarowość. Bohaterowie o wielu twarzach. Intrygi i nieprzewidywalność. Jeśli od książek oczekujesz chociaż jednej z tych cech, ,,Mirror, Mirror'' jest właśnie dla ciebie!
2. Małe życie - Hanya Yanagihara
Książka - arcydzieło. Nie można jej nic zarzucić. Nie ma niepotrzednych momentów, zbędnych wątków ani rozmów. Wszystko jest tu idealne i niesamowicie bolesne. I piękne. Wspaniały kunszt literacki i niezwykle dosadny język, który sprawia, że czujemy się, jakbyśmy stali na chodniku i patrzyli jak Jude dorasta, cierpi, zakochuje się, i...
ARCYDZIEŁO. 
5 książek, które były prawie tak samo dobre, 
ale trochę im zabrakło do trafienia na Top 5:

* Mimo Moich Win - Tarryn Fisher
Wspaniały wstęp do - wcale nie nudnej - trylogii o nieszczęśliwych związkach i ich konsekwencjach.


* Kontekst - Leonardo Sciascia
Nie tyle parodia kryminału, ile bardzo subiektywne spojrzenie na to, co działo się w czasach pisarza.


* Filary Ziemi - Ken Follett
Najlepsza książka history fiction jaką miałem okazję przeczytać. Niesamowicie realistyczny język i wspaniały obraz społeczeństwa Anglii w X-XII wieku.


* Złodziejka książek - Markus Zusak
Genialna książka wojenna dla takich jak ja, którzy regał z historią omijają szerokim łukiem. Język piękny w swej prostocie i zaskakująco dosadny.


MIEJSCE PIERWSZE

Co było tak dobre, że ,,Małe życie'' musiało zadowolić się ledwie(!) drugim miejscem?
Taką książką było - nie trudno było się domyślić, patrząc na to, że ,,Mirror, Mirror'' już się w zestawieniu pojawiło - ,,Spektrum: Leonidy''. Niesamowicie zaskakująca powieść, gdzie mimo pięciuset stron i tego, że pierwszy tom jest raptem wprowadzeniem, mamy niesamowitą historię. Niesamowitych bohaterów. I niesamowitą wyobraźnie autorki, którą zdołała przekuć w tę historię. Największe zaskoczenie i najbardziej nieprzewidywalna książka roku! #TeamAlban, a wy?
***

ROZCZAROWANIA 2017 - TOP 5 najgorszych książek

5. Koszmarne Istoty, które spotykasz każdego dnia - Marco Kubiś 
Listę zaczyna pierwsza na liście książka-nieporozumienie. Napisana słabym językiem i mówiąca o niczym. Do tego przeciętne rysunki, gorsze nawet od tych rysowanych na nudnej lekcji.
4. Mroczna Wieża: Roland
Najnudniejsza książka, z jaką spotkałem się w 2017 roku. Liczące wiele stron opisy, nic nie wnoszące dialogi, wkoło i wkoło o tym, że Roland musi go złapać. MUSI! Jeśli nie możecie zasnąć, to zacznijcie czytać. Zaśniecie już przy przedmowie...
3. Zaginiona Dziewczyna - Gillian Flynn
Z pewnością najbardziej wulgarna książka, z jaką się spotkacie. Do tego bohaterka, która baaardzo delikatnie mówiąc, ma ''coś'' z głową i zamiast wziąć rozwód woli planować wieloletnią zemstę. Po co? Sama nie wie.
2. Ślepnąc od Świateł - Jakub Żulczyk
I w tym miejscu pora przypomnieć, że lista ma charakter wyłącznie subiektywny. Dla mnie książka ta była nieporozumieniem. Nie wiem, po co została napisana, nie wiem też, co miała przekazać. Nastawiłem się na coś bardzo mądrego, z przesłaniem, a dostałem opisy kilku nocy dilera z Warszawy. Smutek. 
*książka nie ma recenzji na blogu, wspomniałem o niej za to w Podsumowaniu roku*


Niechlubne MIEJSCE PIERWSZE:

Najgorszą książką 2017 roku, wg. bloga CzytanieJestSpoko zostaje ,,Prokurator'' Pauliny Świst. Zapewne małe zaskoczenie, ale inaczej się nie dało. Książka opowiadająca o niczym. Sama zagadka jest bardziej wątkie pobocznym. Środowiska prawnego prawie tu nie ma. Tak jak tabu, które podobno miało zostać obalone. Nie nadaje się ani na prezent, ani na nagrodę. W ogóle jest największą marnacją papieru z jaką się spotkałem. Marnacją, bo do bycia książką jej daleko.
***

Tak oto prezentują się moje Rozczarowania i Zachwyty 2017. Jak wygląda wasza lista?


Zapraszam też do zapoznania się z listą 100 Najładniejszych Okładek 2017 :-)

Komentarze

Prześlij komentarz

Inne ciekawe artykuły

100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK (EDYCJA 2017)!

Mamy Nowy Rok, a jak wiadomo, jaki nowy rok, taki cały rok. Czy książkoholik może zacząć go lepiej, niż od przepięknych okładek? W każdym razie ja nie, dlatego przygotowałem listę 100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK z (nie tylko) 2017 . Nie tylko, bo chyba 9 tytułów pochodzi z poprzednich dwóch lat, ale są tak piękne, że nie mogło ich tu zabraknąć :-) Nie miałem pomysłu na żaden sensowny podział, bo każda z tych okładek podoba mi się tak, że musiałbym robić często ex aequo, więc wyszłoby albo mniej, albo więcej niż 100 pozycji. Dlatego jedyny podział to: okładka miękka; okładka twarda + zintegrowana oraz kilka pozycji po angielsku. (jeśli książkę wydano i w miękkiej, i w twardej okładce, to pokazana zostaje w twardych; wiadomo, #teamtwardaokladka zobowiązuje) Występuje tu kilka serii, gdzie np. jeden tom wydano w 2016, a drugi w 2017 oraz gdzie kilka niezwiązanych ze sobą książek wydano w jednakowej szacie graficznej (np. Gaiman od Maga). Nie sugerowałem się też tym, czy dana książka

Koszmarny Karolek. 5 książek - 11 części

Ostatnio bezcelowo przechadzałem się po mieście i postanowiłem wstąpić do okolicznego "Book Book'a". Jak prawdziwy książkocholik wyszedłem nie z jedną czy dwoma, ale pięcioma książkami Francesci Simon z serii "Koszmarny Karolek". Koszmarny Karolek i kino grozy   Tym razem Karolek postanawia nakręcić własny film grozy! Niestety na identyczny pomysł wpada Wredna Wandzia, więc  prawdziwy horror przeplatany gagami toczy się  w rzeczywistości w domu Karolka. Francesca  Simon w błyskotliwy sposób opisuje historie z  życia Karolka, bawiąc i rozśmieszając zarówno  dzieci jak i ich rodziców. Książka - 104 str. okładka miękka, klejony grzbiet. Opis z okładki Cena 17.90  ----------------- Krótka recenzja:     Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Koszmarnego Karolka, ani Doskonałego Damianka.     Najnowsza część mogłaby być tylko grubsza. Jedynie 5 historyjek to moim zdaniem stanowczo za mało. Tym ra

Dziennik Cwaniaczka 11 części

Tydzień temu za naprawdę śmieszne pieniądze kupiłem 10 części sagi "Dziennik Cwaniaczka''. Po 2-ch dniach dokupiłem jeszcze ,,Zrób to sam!'' Każda książka:  miękka oprawa, klejony grzbiet, wewnątrz całkiem dużo czarno-białych rysunków autora. Krótka recenzja  całego cyklu: Mogłem napisać po 3- 4 zdania do każdej części po kolei, ale zdecydowałem się na ogólny opis całego cyklu, gdyż tylko tak mogłem uniknąć spoilerów. *** Jeff Kinney świetnie pokazał współczesne problemy młodego gimnazjalisty. Greg jest po prostu pechowcem i  że się tak wyrażę ''życiowym przegrywem''. Wyśmiewany przez rówieśników i (chodź nie specjalnie) również przez nauczycieli Greg stara się zostać zapamiętany jako Super Gość. Niestety nie pomaga mu w tym nawet czarna skórzana kurtka.... Kiedy wydaje mu się, że jest upokorzony po wsze czasy nadarza się okazja na odbicie się od dna; i to wcale nie kolejna próba podpięcia się pod ''prestiż'' R