Przejdź do głównej zawartości

PODSUMOWANIE 2018 ROKU




Co prawda w tym roku nie planuję kolejnej listy 100 Najładniejszych Książek Roku, bo wiem, że kiedy robiłem takową w ubiegłym, to zabrakło mi wydań z 2017 i musiałem dopełniać listę innymi, lekko naginając zasady.

Niemniej w tym roku postanowiłem nie rezygnować ze zrobienia podsumowania roku, i takowe właśnie czytacie.

Z tego, co podaje mi archiwum bloga, udało mi się przeczytać ok. 50 książek, ale zapewne po doliczeniu lektur i jakichś innych, o których zapomniałem i ich nie zapisałem, byłoby ich troszkę więcej.


HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU. EDYCJA ILUSTROWANA
Nie wiem też, czy angielskiemu wydawcy (...) zielone bądź białe tło tekstu oznaczało, iż jest to już ilustracja. Jeśli tak, to jest ich mnóstwo. Jednak dla mnie kolorowe tło, przedstawiające na przykład zieloną serwetę nie jest grafiką tego szczebla, co Dementor w pociągu. Dodatkowo mamy też kilka abstrakcyjnych grafik, typu kawałek czekolady, dokładnie jedna kostka, która zajmuje kawałek strony, ale jest to jedyna ilustracja, bo kolejna pojawia się dopiero po 5-8 stronach.


PONAD WSZYSTKO
Mad wyrabia sobie kartę kredytową. Wydaje sporą sumę na wspomniane już bilety. Zamawia 10 koszulek i jakoś nie musi tego z nikim konsultować. Przecież jej matka jest tylko lekarką. Skąd mają pieniądze na własny strumień w domu?! I skąd mają tyle pieniędzy, że może kupować przeróżne rzeczy, kiedy pozna prawdę?


ZAZDROŚNICE
Odnieść można wrażenia, że książka ta jest retelingiem ,,Romea i Julii'', tyle, że nasz Julia rzuca cytatami z dzieł Szekspira oraz gra Julię w szkolnym przedstawieniu. Niemniej jednak książka może być ,,Romeem i Julią'' XXI wieku.


DWÓR CIERNI I RÓŻ
Jeżeli przejadł wam się schemat, gdzie mamy wyspę podzieloną na królestwa, bądź dotąd uważaliście, że nie da się wymyślić czegoś oryginalnego na tym właśnie schemacie, to nie macie racji. Autorka udowodniła, że można zboczyć z utartej ścieżki, pozostając wiernym jej schematyczności.


WRÓŻDA
Jeżeli jednak miałbym wskazać najlepszy moment, to byłoby nim niezwykle pouczające i naprawdę dające do myślenia spotkanie ze Śmiercią. Zakończenie natomiast jest zrobione w takim momencie, w jakim nie powinno się robić zakończeń. Książka aż prosi o jeszcze kilka stron bądź nowelkę, która wyjaśni to, co się stało.




EKSPERYMENT
Ta licząca sobie prawie 500 stron książka to doprawdy intrygujące połączenie. Biografia, horror, thriller i książka naukowa skupiająca się na medycynie i psychologii.


MÓJ PIERWSZY BAL
Podchodząc do zbioru jako całość dostrzegłem niesamowitą różnorodność gatunków. Mamy tutaj klasyczne romanse, kilka opowiadań LGBT, kilka niezbyt miłych przeżyć oraz niekiedy lab, czyli bal od końca.








CISZA
Czytając zadałem sobie bardzo istotne pytanie: Czy książka ta jest potrzebna? W zasadzie jest to tylko 200 stron po części o... niczym. Bo przecież ciszy nie widać, a w mieście jej się praktycznie nie dostrzega. Co więcej odniosłem wrażenie, że książka stara się wzbudzić bardzo indywidualnego rodzaju nostalgię za ciszą. Wydaje się to dziwne zważywszy, że książka sprawia, że chce się czegoś, co niezwykle trudno będzie dostać.








KTOŚ MNIE OBSERWUJE

,,Ktoś mnie obserwuje'' miało być chyba spełnieniem niemożliwych pragnień autorki, czy czymś oscylującym wokół tego tematu.











ROCK DOG #1: MAD&BAD

Nie spodziewałem się, że jest to wykonalne, ale Robertowi udało się opisać jeszcze lepiej i dokładniej zachowania młodzieży oraz jej język niż zrobiła to Cara w ,,Mirror, Mirror''. Nie oznacza to oczywiście, że jej książka jest gorsza; obie bowiem napisane są rewelacyjnie.








BEGIN AGAIN. POWIEŚĆ
Historia nie jest niesamowicie oryginalna. W sumie jest podobna do tych dobrze nam znanych. Na szczęście bohaterowie są bardziej - jak to powiedzieć - uczłowieczeni? Mam tu na myśli to, że nie ma czegoś takiego, jak pół książki opisujące jak to postacie się nie znoszą, a potem pół jak się czule kochają.


PORWANA PIEŚNIARKA
Istnieją książki - konkretnie pierwsze tomy serii/trylogii - które nie potrzebują kontynuacji, a stanowią fajną, zamkniętą historię. ,,Porwana Pieśniarka'' się do nich nie zalicza. Zakończenie jest co prawda przewidywalna, ale nie spodziewałem się, że historia urwie się tam, gdzie to nastąpiło.


WRONIEC
Jeśli chcesz pooglądać osobliwe obrazki - sięgnij po ,,Wrońca''. Jeśli szukasz pouczającej opowieści o Polsce - przeczytaj ,,Wrońca''. Jeśli chcesz zainteresować dziecko/znajomego/rodzeństwo historią - kup im ,,Wrońca''. Wreszcie, jeśli twoim konikiem jest fantastyka - ,,Wroniec'' to będzie dobry wybór.








KORESPONDENCJA
Ta raptem 150-stronnicowa książka wywarła na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim jej autorem jest znany włoski reżyser Giuseppe Tornatore.



GRANICA. ZBIÓR OPOWIADAŃ
,,Granica'' to zbiór 5 opowiadań oraz jednej mikropowieści, której to zbiór zawdzięcza tytuł. Każda z historii jest zupełnie odmienna i nie mogę wskazać tej najlepszej. Odpowiada też za to to, że wiązałoby się to z koniecznością porównywania.


JEJ WYSOKOŚĆ P.
Bardzo podobał mi się wspomniany już brak wielkiego wpływu mediów społecznościowych na fabułę. Peyton nie ma szpanerskiego smartphone'a, ani nie robi co chwilę selfie. Pracuje za to w barze, w celU podreperowania budżetu na studia.




                                                    KACPER W OPERZE
                                                      KACPER W MUZEUM
Tutaj wszystko jest magiczne, piękne, kolorowe i wesołe. Dialogi są trafione, ciekawe i... zabawne. Budowa zdań jest bardzo prosta i zrozumiała. Myślę, że żadne dziecko - zwłaszcza kiedy czyta rodzic - nie będzie mieć problemów ze zrozumieniem o czym opowia-da Kacper.







CONAN BARBARZYŃCA: CZERWONE ĆWIEKI
Zasadniczo historia nie sprowadza się tylko do kolejnych morderstw. Znajdziemy tu też trochę humoru oraz zaskakujące momenty i kreatury z którymi nasz bohater musi się zmierzyć.










TRUPIA FARMA. NOWE ŚLEDZTWA
Ogólnie rzecz biorąc książka ma dość wymagający język, jednak jest warta poświęcenia czasu. Bardzo ciekawe jest dowiadywanie się jak poznać zabójcę po zębach, albo fragmencie cygara. Co ciekawe książka ta ''obala'' pewne mity, jak i stereotypy dotyczące pracy antropologa sądowego.









CUDOWNY CHŁOPAK
Kłopoty w szkole, choroba zwierzaka, postrzeganie Augusta przez pryzmat wyglądu itd. Niemniej jednak dzięki temu jest to historia bardziej rzeczywista, niż choroba pokazana w ,,Ktoś mnie obserwuje’’. Tutaj chłopak naprawdę ma problemy i musi jakoś z nich wyjść.






 
ISTOTA RYŻU
Sama książka może być brana za ‘dziennik’, gdyż opowiada o podróży autora do Japonii w 2007 roku. Co prawda przez te ponad 10 lat zmieniło się pewnie co nieco, ale w oryginale książkę wydano raptem w 2017 roku, więc można powiedzieć, że Polska wersja jest na czasie.










DLACZEGO RYBY NIE TONĄ?
Samą publikację wyróżniają dwie rzeczy. Pierwszą jest ogromna liczba fotografii, rysunków i grafik, które dominują w tej książce. W końcu wydaje ją PWN, więc wiadomo, iż poziom tej publikacji będzie wysoki. Przepiękne zdjęcia nadają tej publikacji indywidualny charakter i przykuwają oko.





  ZAPOMNIANA HISTORIA NAUKI
Podczytując ją sobie w przerwach między innymi zajęciami i lekturami dowiedziałem się, iż swego czasu istniała nie tylko teoria o płaskiej Ziemi, ale również taka o wydrążonym globie. Dowiedziałem się też co nieco o ostatnim Robin Hoodzie, jak i kilku innych tematów z różnorakich dziedzin.










ŻNIWIARZ: PUSTA NOC
 i CZERWONE SŁOŃCE
Są tu przeróżne warstwy społeczne – pijacy, lekarz wyrzucony z pracy, babcie siedzące w oknach, czy małomiasteczkowi przedsiębiorcy. Amerykańskie młodzieżówki z paranormalnym wątkiem to przede wszystkim wampiry i wilkołaki, ale śmiało mogę stwierdzić, że też mamy co pokazać w naszych rodzimych książkach z wątkami paranormalnymi.




 
GRAFFITI MOON

Polecam ,,Graffiti Moon'' każdemu, kto lubi młodzieżówki. Nieważne jakie. Spodoba się ona zarówno miłośnikom słodkich romansideł (mimo tego, że sama takowym nie jest), jak i czytelnikom chcącym się po prostu oderwać od rzeczywistości. 









ARKUSZ POETYCKI
Billie Sparrow, czyli Weronika Maria Szymańska posługuje się w swoich wierszach bardzo przyjemnym, aczkolwiek dosadnym językiem. Na plus jest tu obecność zarówno mowy potocznej, jak i tej młodzieżowej, którą autorka operuje w bardzo przejrzysty i po prostu fajny sposób.








 
KAPITAN MAJTAS 9
Mamy tu satyrę na najwyższym poziomie... dla dzieci do 11 lat. No, chyba, że niektórych nadal śmieszą żarty o kupie i sprawach fizjologicznych. Nie traktuję w tym momencie książki jako złej, a chcę zaznaczyć , że młodsi czytelnicy nie będą mogli opanować śmiechu czytając opis walki ze Stefanem Spodniosikiem. 








SŁOWA W CIEMNYM BŁĘKICIE
Analizując niektóre fragmenty nie mogę powiedzieć, że wiem, czym kierują się postaci w tej książce. Wymówki od wyjazdu w podróż dookoła świata, i inne takiem potrafią irytować czytelnika. Niemniej książka napisana jest ciekawiej od poprzedniej tej autorki.










FISTASZKI ZEBRANE 1977-1987
Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Fistaszków, a tym, którym akurat ta nazwa jest obca, na pewno obiło się o uszy imię psa Snoopy'ego (tak, to ten biały z czarnymi uszami). W ogóle nie wiedziałem nawet, że jest on beagle'em, a to spryciarz.





PAN WŁASNEGO LOSU

Trudno jest ostatecznie oddzielić dobro od zła, a po sfingowaniu śmierci, które potoczyło się inaczej niż zakładano, sam nie wie, czy bohater był dobry, czy zły. Na pewno był tragiczną postacią, która cierpiała – mimo swej natury.








SZCZUROŁAP
Same postaci – skoro już o nich mowa – są zjawiskowo zilustrowane. Sam komiks jest więcej niż obrazkową historyjką, bo czytając go czułem się, jakbym przeżywał emocje bohaterów i czytał opisy, których tu nie było.








ÓSME ŻYCIE TOM 1

Niesamowicie wzruszające momenty występują tutaj wiele razy. Począwszy od rodzicielskich rozterek, zabraniu przez władzę fabryki dziadka, a nawet przez sytuację tak dramatyczne, że aż trzeba książkę na chwilę odłożyć. 











 
DUCHY POLSKICH MIAST IZAMKÓW
,,Duchy Polskich Miast i Zamków’’ to pozycja zgoła inna od Bestiariusza, ale oscylująca w podobnych tematach. Sporadycznie pojawiają się lokacje, np. miejscowość Kórnik, które wspomniane były już w tej zielonej książce. Mogłoby się wydawać, iż duch to tylko niematerialna poświata lewitująca nad ziemią, jednak autorzy udowadniają, że to nie prawda.





WSZYSCY LUDZIE, KTÓRYCH ZNAM 
SĄ CHORZY PSYCHICZNIE

Fabuła nie jest wymyślna, aczkolwiek zdecydowanie zaskakuje swoją głupotą. Mamy tu zupełnie bezsensowne sytuacje, które wynikają z innych jeszcze bardziej bezsensownych sytuacji.







HASHTAG

Klimat powieści jest znacznie bardziej ponury i tajemniczy. Nie znajdziemy tutaj prześmiesznych momentów i puent, za które pokochaliśmy Chyłkę. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że ,,Hashtag’’ jest gorszy. Jest wręcz przeciwnie, ale o ile szukamy poważnego thrillera, gdzie akcja rzeczywiście jest napięta i skłania do myślenia.







STWÓRCA
Tym, co zdziwiło mnie jeszcze bardziej jest posłowie, które ukazuje poniekąd dlaczego ten komiks był tak smutny i nostalgiczny. To, co przeszła rodzina autora nie jest ani trochę zabawne czy nawet normalne. Wszystko to daje możliwość do przeprowadzenia interesującej kolaudacji wśród czytelników.



 
90 NAJWAŻNIEJSZYCH KSIĄŻEK DLA LUDZI, KTÓRZY...
O samej książce nie mogę powiedzieć za dużo, jeśli chodzi o fabułę, gdyż jest to baaardzo okrojone streszczenie; często mają one niewiele wspólnego z całością, raz zawierają zakończenie, innym razem jakiś losowy epizod.










INNE ŚWIATY
Cały zbiór, nie licząc dwóch przypadków, jest po prostu genialny. Niesamowicie klimatyczne ilustracje fantastycznie komponują się z tym, o czym czytamy. Trafniej jednak byłoby powiedzieć, ze to tekst wpasowuje się do ilustracji, gdyż najpierw były one.










451° FAHRENHEITA
Książka ta może zostać uznana za ostrzeżenie przed tym, jak nie należy się rozwijać, aby móc się rozwijać.











ŻNIWIARZ: TRZYNASTY KSIĘŻYC
Z pewnością największe przemiany zachodzą w Magdzie. Co mogła mieć na sumieniu taka słodka dziewczynka, że zostało na nią narzucone tak okrutne brzemię, jakim jest profesja, którą pełni? A może odpowiedź wcale nie jest taka trudna?









 STRAŻ! STRAŻ!
Prowadzona w przewrotny sposób fabuła jest jedną z ciekawszych jakie dane mi było czytać. Absurd goni tu absurd, niczym w czeskiej komedii. W historii przeplatają się też wątki z pozoru zupełnie niezwiązane ze sobą.








 

KSIĘGA CMENTARNA
Muszę też napisać, że – od tego powinienem zacząć – autorem jest Neil Gaiman, czyli pisarz fantastyki, który wplata fantastykę we współczesność. (…) W ,,Księdze..’’ odniosłem wrażenie, iż autor dopiero zastanawiał się jak połączyć te dwa czasy i wplatał dawnych ,,mieszkańców’’ cmentarza w lekko chaotyczny sposób.









KOLEJ PODZIEMNA
Nie mogę o sporej części książek powiedzieć tego, co mogę rzec o tej - ,,Kolej Podziemna’’ posiada bowiem bohaterów zarysowanych porządnie, z krwi i kości. Sporym zaskoczeniem było też to, że - autentycznie – książka ta pozbawiona jest wątku miłosnego.




NA POŁUDNIE OD BRAZOS
Jeszcze jedno jest w tej książce niesamowicie piękne – scena śmierci. Nie powiem czyjej, ani w jakich okolicznościach, niemniej nie spodziewałem się jej. W dodatku odbywała się w radosnej atmosferze i była tym samym jeszcze bardziej dobijająca. Powiem tylko, że przez nią podróż rozpoczęła się od nowa.

Ogółem jest to powieść drogi w pełnym tego słowa znaczeniu. Mamy tu wielką podróż (bardzo przydatna okazała się mapka na końcu) spod granicy teksańsku-meksykańskiej aż po praktycznie granicę z Kanadą. Jednocześnie rozgrywa się też wątek July Johnsona, cóż za typowo kowbojski imię, który ściga przyjaciela naszych bohaterów. Ich szlaki się pośrednio przecinają, jednak pościg dobiega końca. W pewnym momencie przerywa go sam szeryf, gdyż za ważniejszy cel obiera sobie odnalezienie żony, która uciekła od razu po wyjeździe July’ego i jego pasierba, czyli jej syna. Ich spotkanie było jedną z najdziwniejszych scen, z jaką miałem do czynienia w literaturze.


TAJEMNICA POD JEMIOŁĄ
Co mogę powiedzieć o ,,Tajemnicy...’’? Z pewnością nie nic złego. Jak w ubiegłym roku, tak w tym powieść Evansa czytało mi się niesamowicie szybko i z nie mniejszą przyjemnością. Jest to z pewnością książka, która nie sprawi zawodu nikomu, kto nie będzie od niej oczekiwać czegokolwiek. Nie mówię, że jest to denna powieść bez polotu – wręcz przeciwnie. Była to bardzo przyjemna książka, i cieszę się, że czytałem ją akurat w święta. Klimatyczna historia ze śnieżnym klimatem w tle – to najlepsze jej podsumowanie.





 


***

Tak prezentuje się lista wszystkich książek, które przeczytałem i zrecenzowałem na swoim blogu w 2018 roku. Nie liczyłem, ale chyba było ich mniej niż w 2017, aczkolwiek w tej liście pominąłem lektury i umieściłem tylko książki rzeczywiście zrecenzowane na blogu. Jeżeli chcecie przeczytać jakąś recenzję w całości, to wpiszcie tytuł konkretnej książki w okienku wyszukiwania u góry:



Komentarze

  1. Gratuluję naprawdę dobrego wyniku i życzę zaczytanego roku 2019. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny wynik!
    Zaczytane-dziewczyny.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inne ciekawe artykuły

100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK (EDYCJA 2017)!

Mamy Nowy Rok, a jak wiadomo, jaki nowy rok, taki cały rok. Czy książkoholik może zacząć go lepiej, niż od przepięknych okładek? W każdym razie ja nie, dlatego przygotowałem listę 100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK z (nie tylko) 2017 . Nie tylko, bo chyba 9 tytułów pochodzi z poprzednich dwóch lat, ale są tak piękne, że nie mogło ich tu zabraknąć :-) Nie miałem pomysłu na żaden sensowny podział, bo każda z tych okładek podoba mi się tak, że musiałbym robić często ex aequo, więc wyszłoby albo mniej, albo więcej niż 100 pozycji. Dlatego jedyny podział to: okładka miękka; okładka twarda + zintegrowana oraz kilka pozycji po angielsku. (jeśli książkę wydano i w miękkiej, i w twardej okładce, to pokazana zostaje w twardych; wiadomo, #teamtwardaokladka zobowiązuje) Występuje tu kilka serii, gdzie np. jeden tom wydano w 2016, a drugi w 2017 oraz gdzie kilka niezwiązanych ze sobą książek wydano w jednakowej szacie graficznej (np. Gaiman od Maga). Nie sugerowałem się też tym, czy dana książka

Kolekcja Bestsellerów Fantasy Trudi Canavan - podsumowanie

Mam już wszystkie książki Trudi Canavan wydane w Polsce, więc przygotowałem taką oto listę z linkami do wpisów o konkretnych książkach: TRYLOGIA CZARNEGO MAGA UCZENNICA MAGA GILDIA MAGÓW   NOWICJUSZKA   WIELKI MISTRZ TRYLOGIA ZDRAJCY MISJA AMBASADORA ŁOTR KRÓLOWA ZDRAJCÓW TRYLOGIA ERA PIĘCIORGA KAPŁANKA W BIELI OSTATNIA Z DZIKICH GŁOS BOGÓW TRYLOGIA PRAWO MILLENIUM ZŁODZIEJSKA MAGIA ANIOŁ BURZ  (nowe zdjęcia) INNE KSIĄŻKI TEJ AUTORKI: SZEPTY DZIECI MGŁY i inne opowiadania

Gra o Tron. Edycja Ilustrowana

Dziś pokażę wam kupioną w salonie BookBook'a Ilustrowaną Edycję '' Gry o Tron''  George'a R. R. Martina Książka: 1000 str., okładka twarda, szyty grzbiet ******************************************************** Gra o Tron  – kto jej nie zna? Odpowiedź jeszcze 3 tygodnie temu byłaby prosta – ja, ale już nie jest. Tom inaugurujący sagę ,,Pieśń Lodu i Ognia'' w Edycji Ilustrowanej przeczytałem w około 18 dni (nie pamiętam dokładnie). Cóż mogę rzecz o czymś, co zna już (chyba) każdy na świecie? Bomba. Po prostu Bomba przez duże ,,B''. Zanim bardziej szczegółowa recenzja, to najpierw krótki opis fabuły. Siedem królestw ma swoich Lordów. Pieczę nad nimi sprawuje Król Siedmiu Królestw – Robert. Na północy spokojny żywot wiedzie ród Starków. Na ich terenie znajduje się też Mur – jedyna bariera przed Innymi z północy.  Południem zaś rządzi ród Baratheonów... ale tylko z pozoru. Tak naprawdę władzę sprawuje żona króla – Cersei z rodu Lannist