Przejdź do głównej zawartości

Podsumowanie Września & Października

Było podsumowanie półrocza. Podsumowania wakacji nie było, z tylko i wyłącznie mojej winy, ale podsumowanie września i października właśnie się pojawiło. Zapraszam.

Co przeczytałem:

Przeze te dwa miesiące udało mi się przeczytać 16 książek. We wrześniu - 6, reszta w październiku (heh, 10 miesiąc i 10 książek). 


Były to:

1. Mroczna wieża 1: Roland RECENZJA
2. opowiadanie Siostrzyczki z Ekuranii

I tu muszę wspomnieć, że nudniejszych książek nie czytałem. Nawet ,,Dolina Koni'' wymięka przy Kingowej wieży. Stanowczo odradzam. Nic ciekawego.

3. Królowie Dary RECENZJA

Świetna fantastyka w orientalnym klimacie. Bardzo dobry pierwszy tom, ale zastanawiam się, czy potrzebna jest kontynuacja.

4. Prokurator RECENZJA

Bez komentarza. Sięgnąłem tylko dlatego, że był o prawnikach.

5. Fakap. Czyli moja przygoda z korpoświatem RECENZJA

Świetna książka o Dolinie Krzemowej, ale dla tych będących w temacie. Niemniej jednak interesująca i miejscami nieprawdopodobna.

6. Sen Henny RECENZJA

NAJLEPSZA KSIĄŻKA MIESIĄCA Jeżeli czytaliście ostatnie posty na blogu, to wiecie, że nie ma (według mnie oczywiście) lepszej polskiej (jednocześnie nawet nie wyglądającej na polską) fantastyki. Genialna i niepowtarzalna.

7. Dzikie Królestwo. RECENZJA

Październik zacząłem z ,,Dzikim Królestwem'', czyli dziecięcym postapo? Zwierzęta wypowiadziały nam wojnę. Praktycznie całość ludzkiej populacji wymarła, a ci, którzy przeżyli muszą walczyć o przetrwanie. Świetna powieść pokazująca, dlaczego warto dbać o naturę.

8. Krótka historia świata. RECENZJA

Pierwotnie bądąca podręcznikiem do historii, książka o powstawaniu świata. Od prehistorii, do II Wojny Światowej. Bardzo interesująca lektura, opatrzona pięknymi rysunkami.

9. Jak wytresować Cthulhu tom 1. 
10. Jak wytresować Cthulhu tom 2. RECENZJA ŁĄCZONA

Pierwsze książki w których to my decydujemy o tym, jak potoczą się losy postaci. Pierwszy to ciekawa historyjka dla młodszych. Drugi znacznie poważniejszy, straszzniejszy i odnoszący się do trudniejszych tematów i ważniejszych wartości.

11. Mleko i Miód. Milk and Honey. RECENZJA

Każdy inaczej interpretuje poezję. Mi się akurat ten zbiór ogromnie podobał. Dodatkowo można poprawić nieco swój język czytając najpierw po angielsku, a potem po polsku.

12. Sen Henny: Imperium Magów. RECENZJA

NAJLEPSZA KSIĄŻKA MIESIĄCA W przypadku tej książki nie istnieje coś takiego, jak syndrom drugiego tomu. Poziom ogromnie wysoki. Żadnych nudnych opisów, czy zbędnych fragmentów. Tak trzymać. Oby tak dalej panie Arturze.

13. Sapiens. Od zwierząt do bogów. RECENZJA

Pasjonujący esej o ewolucji człowieka, budzący wielkie kontrowersje. Wprost zadaje pytania o sens wiary, czy pieniędzy. Niemniej jednak najbardziej interesujące były opisy prehistorii.

14. Najlepszy powód, by żyć. RECENZJA

Polskie YA/NA z potencjałem, chociaż nie do końca wykorzystanym. Nutka szpitalnych realiów oraz próba samobójcza. Ciekawe, ale niezbyt porywające.

15. Duszan. RECENZJA

Przepiękne ilustracje. Zagadkowy opis. Nutka fantastyki. Motto mówiące, aby pamiętać, że kiedyś było się dzieckiem.

16. Harry Potter i Komnata Tajemnic.

Jak co roku na jesieni odświeżam sobie cały cykl. Sama Komnata - niezmiennie wspaniała. Z oczywistych powodów (Pottera zna każdy), nie będę pisał recenzji.



*****

Co kupiłem?

1. Cierpliwy Snajper.
2. Zazdrośnice.
3. Sekta Egoistów.
4. Mleko i Miód. Milk and Honey.
5. Straż! Straż!
6. Uczciwa Oszustka
7. Tove Jannson. Mama Muminków. Biografia
8. Ludzie na drzewach
9. Harry Potter i Komnata Tajemnic.
10. Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży bez cenzury.



*****

Co dostałem do recenzji?

Od wydawnictwa Znak Emotikon:

Dzikie Królestwo

Od wydawnictwa Tadam:

Jak wytresować Cthulhu tom 1.
Jak wytresować Cthulhu tom 2
Duszan

Od autora - p. Artura Wellsa:

Sen Henny
Sen Henny: Imperium Magów
Granica. Zbiór opowiadań.

Od autora - p. Artura Urbanowicza:

Grzesznik

Od wydawnictwa Kobiecego:

Lab Girl (recenzja)

Od wydawnictwa Adamada:

Pan: Sekretne Dziedzictwo Króla Elfów

Od Wydawnictwa Akademickiego Dialog:

Pamiętnik mojej żołnierki na Kaukazie i niewoli u Szamila od 1844 do 1854.

Od Domu Wydawniczego Rebis:

Krótka historia świata.
Zapadła Dziura. Bone Gap.
Światło (recenzja przedpremierowa)

Od wydawnictwa Videograf SA:
Zemsta i przebaczenie tom 1: Narodziny Gniewu

Od wydawnictwa Znak LiteraNova:

Najlepszy powód, by żyć.
Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia

Od wydawnictwa PWN:

Sapiens. Od zwierząt do bogów.

Od autora - p. Marcina Sindery:

Wróżda

****************

To tyle, dzięki za przeczytanie

Komentarze

Inne ciekawe artykuły

100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK (EDYCJA 2017)!

Mamy Nowy Rok, a jak wiadomo, jaki nowy rok, taki cały rok. Czy książkoholik może zacząć go lepiej, niż od przepięknych okładek? W każdym razie ja nie, dlatego przygotowałem listę 100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK z (nie tylko) 2017 . Nie tylko, bo chyba 9 tytułów pochodzi z poprzednich dwóch lat, ale są tak piękne, że nie mogło ich tu zabraknąć :-) Nie miałem pomysłu na żaden sensowny podział, bo każda z tych okładek podoba mi się tak, że musiałbym robić często ex aequo, więc wyszłoby albo mniej, albo więcej niż 100 pozycji. Dlatego jedyny podział to: okładka miękka; okładka twarda + zintegrowana oraz kilka pozycji po angielsku. (jeśli książkę wydano i w miękkiej, i w twardej okładce, to pokazana zostaje w twardych; wiadomo, #teamtwardaokladka zobowiązuje) Występuje tu kilka serii, gdzie np. jeden tom wydano w 2016, a drugi w 2017 oraz gdzie kilka niezwiązanych ze sobą książek wydano w jednakowej szacie graficznej (np. Gaiman od Maga). Nie sugerowałem się też tym, czy dana książka

Koszmarny Karolek. 5 książek - 11 części

Ostatnio bezcelowo przechadzałem się po mieście i postanowiłem wstąpić do okolicznego "Book Book'a". Jak prawdziwy książkocholik wyszedłem nie z jedną czy dwoma, ale pięcioma książkami Francesci Simon z serii "Koszmarny Karolek". Koszmarny Karolek i kino grozy   Tym razem Karolek postanawia nakręcić własny film grozy! Niestety na identyczny pomysł wpada Wredna Wandzia, więc  prawdziwy horror przeplatany gagami toczy się  w rzeczywistości w domu Karolka. Francesca  Simon w błyskotliwy sposób opisuje historie z  życia Karolka, bawiąc i rozśmieszając zarówno  dzieci jak i ich rodziców. Książka - 104 str. okładka miękka, klejony grzbiet. Opis z okładki Cena 17.90  ----------------- Krótka recenzja:     Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Koszmarnego Karolka, ani Doskonałego Damianka.     Najnowsza część mogłaby być tylko grubsza. Jedynie 5 historyjek to moim zdaniem stanowczo za mało. Tym ra

Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji - ,,Katedra w Barcelonie'' - recenzja

Dzisiaj recenzja troszkę starszego tytułu i wyjątkowo nie współpracy. Tak dobra jak ,,Filary Ziemi''? Po ,,Katedrę w Barcelonie'' chciałem sięgnąć od kiedy zobaczyłem to piękne wydanie w twardej okładce, które wyszło przy premierze kontynuacji tej monumentalnej powieści. Nowe wydanie jest jednak nie tylko piękne, ale również dość drogie, przez co odwlekałem w czasie jego zakup. Jak wiecie, jestem też wielkim fanem ,,Filarów Ziemi'' Kena Folletta. I właśnie tak doszło do tego, że pożyczyłem ,,Filary...'' za ,,Katedrę...'' Czy było warto? I ile katedry było w samej ,,Katedrze...''? ,,Katedra w Barcelonie'' to - licząca 700 stron - powieść opowiadająca historię dwóch pokoleń rodziny Estanyol: ojca i syna. Prócz bardzo bolesnego okresu dorastania młodego Arnau, mamy tu również kilkanaście wątków pobocznych jak np. historia jego dawnej miłości, adoptowanego brata, czy matki. Wszystko to przewija się w scenerii przepięknej Ba