Przejdź do głównej zawartości

Pośród Bloków - RECENZJA

Dziś pokażę wam książkę ,,Pośród Bloków. Epopeja Dzielnicowa", którą recenzję we współpracy z samym autorem. Zapraszam.



Opis z Bonito.pl
Powieść jest socjologicznym i mocno dosłownym obrazkiem życia młodych mieszkańców pewnego wrocławskiego osiedla. Opowiada o buncie wobec norm społecznych, a także o tym, z czym nie chcielibyśmy aby zetknęło się nasze dziecko. Ale to też opowieść o przyjaźni, lojalności czy wspólnocie w warunkach wielkiego miasta. Wszystko napisane jest z humorem i dystansem, tak jak swoje przygody opisują sami przedstawiciele tej „subkultury", którą ciężko określić jednym słowem, bo jest bardzo zróżnicowana. To takie nieoficjalne, podziemne miasto, które przyciągało przeróżnych outsiderów lub tych, którzy nie lubili spędzać czasu przed telewizorem.
--------------------------
Książka: 100 str., okładka miękka, klejnoty grzbiet.











Opis z okładki:



Cena: 19 zł
-------------------
Krótka recenzja:
   Nowy/Lepszy Żulczyk?
   ,,Pośród Bloków. Epopeja Dzielnicowa" to debiut literacki p. Piotra Sokołowskiego. Jest to zbiorek trzynastu świetnych opowiadań osadzonych we Wrocławskich realiach, które łączą się w jeden - często szczegółowy - opis wrocławskich blokowisk.
   Epopeja opowiada o losach paczki kumpli: młodego rapera, oszusta, lizusa oraz Mendy. Każdego z nich ciągnie do trawki, ale nie każdego powinno.
   Tym samym do akcji wpłata się diler i jego perypetie o pozostanie na rynku.
*
   Po przeczytaniu książki i spojrzeniu na jej całość nie mogłem przestać myśleć o tym, jak bardzo epopeja podobna jest do Żulczykowego ,,Ślepnąc od świateł". Podobny zamysł oraz podobna warta społeczna, tyle tylko, że we Wrocławiu, i tu zaczyna się wlasciwa recenzja.
   O ile uważam, że ,,Ślepnąc od świateł" nie zasługuje na cały szum jaki wywołało (nieładnie jak ,,Dziewczyna z Pociągu"), o tyle uważam, że powinno być głośno o ,,Epopeji Dzielnicowej".
   Książka co prawda jest kruciutka i malutka, ale autor zawarł w niej to wszystko, czego zabrakło Żulczykowi. Jak widać na przykładzie ,,Pośród Bloków" można napisać świetną prozę bez licznych wulgaryzmów, a te konieczne poddać cenzurze pisząc np. ,,k...a" zamiast naszego rodzimego słowa.
   Nie mogę się też przyczepić do bohaterów. Mamy tu ich chyba z ośmiu, ale każdy jest niepowtarzalny. Nie chcę przytaczać konkretnych historii, żeby nie psuć radości z czytania, tak więc powiem tylko, że żaden z bohaterów nie jest tak wredny i irytujący jak Menda - a wszystko przez głupiego papierosa.
   ,,Pośród Bloków. Epopeja Dzielnicowa" była pierwszym tak krótkim zbiorkiem opowiadań, który dane mi było przeczytać w tym roku i z pewnością zapamiętam go na długo.
Polecam książeczkę, bo w tym przypadku mamy nie tylko świetną treść, ale nawet cena nie odstrasza.

Komentarze

Inne ciekawe artykuły

100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK (EDYCJA 2017)!

Mamy Nowy Rok, a jak wiadomo, jaki nowy rok, taki cały rok. Czy książkoholik może zacząć go lepiej, niż od przepięknych okładek? W każdym razie ja nie, dlatego przygotowałem listę 100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK z (nie tylko) 2017 . Nie tylko, bo chyba 9 tytułów pochodzi z poprzednich dwóch lat, ale są tak piękne, że nie mogło ich tu zabraknąć :-) Nie miałem pomysłu na żaden sensowny podział, bo każda z tych okładek podoba mi się tak, że musiałbym robić często ex aequo, więc wyszłoby albo mniej, albo więcej niż 100 pozycji. Dlatego jedyny podział to: okładka miękka; okładka twarda + zintegrowana oraz kilka pozycji po angielsku. (jeśli książkę wydano i w miękkiej, i w twardej okładce, to pokazana zostaje w twardych; wiadomo, #teamtwardaokladka zobowiązuje) Występuje tu kilka serii, gdzie np. jeden tom wydano w 2016, a drugi w 2017 oraz gdzie kilka niezwiązanych ze sobą książek wydano w jednakowej szacie graficznej (np. Gaiman od Maga). Nie sugerowałem się też tym, czy dana książka

Kolekcja Bestsellerów Fantasy Trudi Canavan - podsumowanie

Mam już wszystkie książki Trudi Canavan wydane w Polsce, więc przygotowałem taką oto listę z linkami do wpisów o konkretnych książkach: TRYLOGIA CZARNEGO MAGA UCZENNICA MAGA GILDIA MAGÓW   NOWICJUSZKA   WIELKI MISTRZ TRYLOGIA ZDRAJCY MISJA AMBASADORA ŁOTR KRÓLOWA ZDRAJCÓW TRYLOGIA ERA PIĘCIORGA KAPŁANKA W BIELI OSTATNIA Z DZIKICH GŁOS BOGÓW TRYLOGIA PRAWO MILLENIUM ZŁODZIEJSKA MAGIA ANIOŁ BURZ  (nowe zdjęcia) INNE KSIĄŻKI TEJ AUTORKI: SZEPTY DZIECI MGŁY i inne opowiadania

Gra o Tron. Edycja Ilustrowana

Dziś pokażę wam kupioną w salonie BookBook'a Ilustrowaną Edycję '' Gry o Tron''  George'a R. R. Martina Książka: 1000 str., okładka twarda, szyty grzbiet ******************************************************** Gra o Tron  – kto jej nie zna? Odpowiedź jeszcze 3 tygodnie temu byłaby prosta – ja, ale już nie jest. Tom inaugurujący sagę ,,Pieśń Lodu i Ognia'' w Edycji Ilustrowanej przeczytałem w około 18 dni (nie pamiętam dokładnie). Cóż mogę rzecz o czymś, co zna już (chyba) każdy na świecie? Bomba. Po prostu Bomba przez duże ,,B''. Zanim bardziej szczegółowa recenzja, to najpierw krótki opis fabuły. Siedem królestw ma swoich Lordów. Pieczę nad nimi sprawuje Król Siedmiu Królestw – Robert. Na północy spokojny żywot wiedzie ród Starków. Na ich terenie znajduje się też Mur – jedyna bariera przed Innymi z północy.  Południem zaś rządzi ród Baratheonów... ale tylko z pozoru. Tak naprawdę władzę sprawuje żona króla – Cersei z rodu Lannist