Przejdź do głównej zawartości

Przez ciemność

Ostatnio kupiłem w  empik.com nowelki z uniwersum ''Mrocznych Umysłów'' Alexandry Bracken.



Książka: 384 str., okładka miękka ze skrzydełkami

   Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie, jeśli napiszę po kolei o każdej z trzech nowelek. Pierwszą z nich jest ,,W Sidłach Losu'', czyli historia Gabe'a - chłopaka z upadającej mieściny, którą omija nawet wojsko. Jego ojciec popełnił samobójstwo, a matka popada na zmianę to w depresję, to w paranoję. Gabe za wszelką cenę chce opuścić miasto, ale żeby mieć za co przeżyć, musi zostać Łowcą Nagród. Podczas jednej z przejażdżek na swojej drodze spotyka mała Azjatkę....

Aby zachować chronologię, autorka poleca przeczytać ,,W Sidłach Losu'' po pierwszym tomie trylogii. Jak się okazuje, ma to sens. Mimo, iż nowelka ma raptem 86 stron, czytanie jej sprawia większą frajdę, niż czytanie dwóch pozostałych. Historia może nie jest zbyt wyszukana, ale zakończenie zaskakuje. Moim zdaniem najlepsza nowelka ze zbioru.
* * *
   Wielu fanów ciekawiło, co działo się w obozie po ucieczce Ruby. Z pomocą przyszłą sama autorka pisząc ,,Zapłoną Iskry'', czyli drugą nowelę ze zbioru.  Wydawać by się mogło, że mająca ponad 100 stron historia udzieli nam odpowiedzi na to pytanie.

Niestety, ale tak się nie stało. Winę ponosi za to sama autorka, bo historia opisana opisana została z perspektywy raptem dwóch osób, z czego tylko jedna (Sam) przebywała w obozie z Ruby. Druga postać to Lucas - Czerwony, który chce znaleźć swoją siostrę, i który opowiada co się stało z resztą przedstawicieli jego koloru... tylko że tak na prawdę mało kogo to obchodziło (mnie wcale)... Co ciekawe postacie te to dawni przyjaciele, tak więc historia z biegiem stron coraz mniej skupia się na przedstawieniu obozowej codzienności. Dodatkowo postać Sam działała mi na nerwy do tego stopnia, że wiele razy liczyłem na to, że w następnym rozdziale opisana zostanie jej śmierć.

Nowelę ,,Zapłoną Iskry'' najlepiej przeczytać po drugim tomie trylogii - Nigdy nie gasną.
* * *

   ,,Pomimo Mroku'' to trzecia (i dzięki Bogu ostatnia) nowela ze zbioru Przez Ciemność. Opowiada, a właściwie opowiadać miała o tym, jak wyglądał świat po wyzwoleniu obozów. Niestety, ale i tym razem autorka się nie popisała. 

Historia opowiedziana została z perspektywy znienawidzonej przeze mnie Sam, oraz flegmatycznego Lucasa i jego denerwującej siostry Mii. 

W Lucasie zabito ostatnią cząstkę człowieczeństwa, przez co reaguje tylko na rozkazy. Mia i Sam chcą, aby znowu stał się człowiekiem, przez co bezpośrednio narażają na śmierć Ruby (bo to nie problem, że łowcy gotowi są dać za jej głowę wiele milionów dolarów) i resztę starej, zgranej paczki. Ruby znana ze swojego dobrego serca zgadza się jednak im pomóc. Dzięki tej decyzji jesteśmy świadkami prawie 200 stronicowej historii w której nie dzieje się praktycznie nic. Nowelka przymula z każdą stroną i nie ma w niej nic zaskakującego. ,,Pomimo Mroku'' najlepiej przeczytać po Po Zmierzchu.
 *

Na zakończenie dodam, że nadal kocham oryginalną trylogię ''Mroczne Umysły'', jednak nowelki są według mnie zbędnym dodatkiem i cieszę się, że przeczytałem je na końcu, a nie w trakcie między tomami trylogii.


POPRZEDNIE TOMY SERII JUŻ RECENZOWAŁEM:

Komentarze

Inne ciekawe artykuły

100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK (EDYCJA 2017)!

Mamy Nowy Rok, a jak wiadomo, jaki nowy rok, taki cały rok. Czy książkoholik może zacząć go lepiej, niż od przepięknych okładek? W każdym razie ja nie, dlatego przygotowałem listę 100 NAJŁADNIEJSZYCH OKŁADEK z (nie tylko) 2017 . Nie tylko, bo chyba 9 tytułów pochodzi z poprzednich dwóch lat, ale są tak piękne, że nie mogło ich tu zabraknąć :-) Nie miałem pomysłu na żaden sensowny podział, bo każda z tych okładek podoba mi się tak, że musiałbym robić często ex aequo, więc wyszłoby albo mniej, albo więcej niż 100 pozycji. Dlatego jedyny podział to: okładka miękka; okładka twarda + zintegrowana oraz kilka pozycji po angielsku. (jeśli książkę wydano i w miękkiej, i w twardej okładce, to pokazana zostaje w twardych; wiadomo, #teamtwardaokladka zobowiązuje) Występuje tu kilka serii, gdzie np. jeden tom wydano w 2016, a drugi w 2017 oraz gdzie kilka niezwiązanych ze sobą książek wydano w jednakowej szacie graficznej (np. Gaiman od Maga). Nie sugerowałem się też tym, czy dana książka

Koszmarny Karolek. 5 książek - 11 części

Ostatnio bezcelowo przechadzałem się po mieście i postanowiłem wstąpić do okolicznego "Book Book'a". Jak prawdziwy książkocholik wyszedłem nie z jedną czy dwoma, ale pięcioma książkami Francesci Simon z serii "Koszmarny Karolek". Koszmarny Karolek i kino grozy   Tym razem Karolek postanawia nakręcić własny film grozy! Niestety na identyczny pomysł wpada Wredna Wandzia, więc  prawdziwy horror przeplatany gagami toczy się  w rzeczywistości w domu Karolka. Francesca  Simon w błyskotliwy sposób opisuje historie z  życia Karolka, bawiąc i rozśmieszając zarówno  dzieci jak i ich rodziców. Książka - 104 str. okładka miękka, klejony grzbiet. Opis z okładki Cena 17.90  ----------------- Krótka recenzja:     Nikomu nie trzeba chyba przedstawiać Koszmarnego Karolka, ani Doskonałego Damianka.     Najnowsza część mogłaby być tylko grubsza. Jedynie 5 historyjek to moim zdaniem stanowczo za mało. Tym ra

Dziennik Cwaniaczka 11 części

Tydzień temu za naprawdę śmieszne pieniądze kupiłem 10 części sagi "Dziennik Cwaniaczka''. Po 2-ch dniach dokupiłem jeszcze ,,Zrób to sam!'' Każda książka:  miękka oprawa, klejony grzbiet, wewnątrz całkiem dużo czarno-białych rysunków autora. Krótka recenzja  całego cyklu: Mogłem napisać po 3- 4 zdania do każdej części po kolei, ale zdecydowałem się na ogólny opis całego cyklu, gdyż tylko tak mogłem uniknąć spoilerów. *** Jeff Kinney świetnie pokazał współczesne problemy młodego gimnazjalisty. Greg jest po prostu pechowcem i  że się tak wyrażę ''życiowym przegrywem''. Wyśmiewany przez rówieśników i (chodź nie specjalnie) również przez nauczycieli Greg stara się zostać zapamiętany jako Super Gość. Niestety nie pomaga mu w tym nawet czarna skórzana kurtka.... Kiedy wydaje mu się, że jest upokorzony po wsze czasy nadarza się okazja na odbicie się od dna; i to wcale nie kolejna próba podpięcia się pod ''prestiż'' R